Styl minimalistyczny w salonie — jak nie stracić kontroli nad salonem

- Wnętrza

Zagracony salon to przepis na chaos, brak przestrzeni i problemy związane z organizacją. Dlatego, jeśli chcesz uporać z tymi wszystkimi problemami, koniecznie zdecyduj się na przearanżowanie swojego salonu zgodnie z zasadami cechującymi styl minimalistyczny. Odkryj, że mniej znaczy często więcej.

 

ABC minimalizmu — poznaj 4 zasady minimalistycznego stylu

Spokojne kolory

Styl minimalistyczny w salonie — jak nie stracić kontroli nad salonem
Jeśli boisz się łączyć różne barwy lub chcesz stworzyć w salonie oazę relaksu i harmonii, to minimalizm będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Tutaj króluje biel, przeróżne odcienie szarości, brązu i czerni. Najlepiej zdecyduj się na dwa dominujące kolory i ewentualnie dobierz do tego jeden uzupełniający. Wcale nie musi oznaczać to, że wnętrze będzie chłodne i bez życia, wręcz przeciwnie z łatwością zaaranżujesz przytulny salon, w którym cała Twoja rodzina poczuje się bezpiecznie.

Proste meble

Styl minimalistyczny w salonie — jak nie stracić kontroli nad salonem
Meble powinny być dopasowane do ścian, więc unikaj łuków i ozdobników, gdyż będą stanowić zbyt duży kontrast. Prostota, jeden kolor i praktyczne wykorzystanie są najważniejsze. Nie ma sensu kupować mebli, które mają tylko wypełniać niepotrzebnie wnętrze i optycznie je zmniejszać. Czasem wystarczy prosta kanapa, stolik do kawy, komoda i ewentualnie telewizor. Dopasuj liczbę miejsc siedzących do tego, ile osób mieszka z Tobą w domu lub ile najczęściej Cię odwiedza.

Lampy jako element uzupełniający wnętrze

Styl minimalistyczny w salonie — jak nie stracić kontroli nad salonem
Z kolei lampy w salonach zaprojektowanych według stylu minimalistycznego powinny wkomponować się w całe wnętrze i się nie wyróżniać. Najlepiej, aby klosze były proste oraz jednolite. Popularnym rozwiązaniem jest malowanie ścian na biało i montowanie lamp w tej samej barwie. Najczęstsze kształty kloszy to kule, trójkąty bądź też prostokąty. Wykonane są one raczej z tworzywa sztucznego lub metal czy też ze szkła.

Mała liczba dekoracji

Styl minimalistyczny w salonie — jak nie stracić kontroli nad salonem
Nikt nie powiedział, że minimalizm wyklucza jakiekolwiek ozdoby. Po prostu kluczem jest to, aby nie było ich zbyt wiele. Do tego istotny staje się ich wygląd, warto zatem wybierać proste dekoracje, np. deski drewniane, na których można ustawić dwa świeczniki, misy bądź nowoczesne obrazy. W celu ocieplenia wnętrza możesz umieścić też poduszki, koce czy ozdoby z wełny lub futra. Alternatywą są niewielkie dekoracje o wartości sentymentalnej, np. ramki ze zdjęciami.

Minimalistyczny salon — komu przypadnie do gustu?

Każdy styl ma swoich zwolenników i przeciwników i nic w tym dziwnego, że minimalizm w domu nie jest dla każdego. Jednak, jeśli zaliczasz się do jednej z następujących grup, to śmiało postaw na minimalizm w salonie lub nawet w całym domu:

  • Wielbiciele porządku — jeśli denerwuje Cię nadmiar przedmiotów w Twoim otoczeniu i do tego lubisz, gdy wokół Ciebie panuje ład, a każdy przedmiot ma swoje miejsce oraz praktyczne zastosowanie, to minimalizm jest dla Ciebie.
  • Posiadacze kawalerek lub małych mieszkań — niewielkie przestrzenie mogą stać się jeszcze mniejsze, gdy je zagracisz, dlatego, jeśli chcesz zyskać więcej przestrzeni, to również możesz pomyśleć o minimalistycznej aranżacji salonu i nie tylko.
  • Właściciele nowoczesnych wnętrz — kolejną grupą są osoby, które postanowiły wybudować nowoczesny dom czy po prostu zaaranżować wnętrze właśnie w takim stylu.
  • Osoby, które szukają łatwej aranżacji salonu — nie każdy zna się na aktualnych trendach oraz ma zmysł dobierania pasujących do siebie kolorów i dodatków. Wszystko to sprawia, że takie osoby łatwo mogą wpaść w pułapkę i nawet mimo szczerych chęci zaprojektować wnętrze przepełnione kiczem. Dlatego najbezpieczniejszą opcją będzie minimalistyczny salon, gdyż jego aranżacja będzie łatwiejsza.
  • Osoby z mniejszym budżetem — kiedy przeprowadzasz się do nowego mieszkania lub domu, to Twoje finanse na pewno są wystarczająco nadszarpnięte. Masz wiele wydatków i opłat, dlatego też wybranie stylu posiadającego mniej ozdób jest strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu sporo zaoszczędzisz, a przy okazji zyskasz modne i praktyczne wnętrze.

Zatem…

Styl minimalistyczny w salonie — jak nie stracić kontroli nad salonem
Aranżacja salonu to kluczowa sprawa, gdyż to właśnie te miejsce najczęściej odwiedzają Twoi goście. Dlatego też musisz poświęcić jeszcze więcej czasu na zaprojektowanie tego pomieszczenia. Jeśli szukasz taniego, modnego, ale też niezwykle praktycznego stylu, to postaw na minimalizm w swoim salonie, a najlepiej w całym domu.