6 sekretów stylu art déco

- Wnętrza

Styl art déco jest uosobieniem nowoczesnej elegancji. Na przestrzeni lat doczekał się wielu modyfikacji, ale i tak nie stracił swoich najważniejszych walorów — geometrii, klasycznego szyku i praktyczności. Poznaj 6 cech, według których z łatwością zaprojektujesz swój dom w stylu art déco.

 

Styl art déco – odrobina historii

Początki stylu art déco w Europie przypadają na lata 20. XX w. Otaczający dookoła francuski przepych zaczął być już nużący i zbyt powszechny. Nowy styl miał być powiewem świeżości i nowoczesności. Duże znaczenie zaczęła odgrywać także geometria oraz funkcjonalności. Projektanci w latach 1914-1945 zwrócili uwagę na to, aby każdy przedmiot miał swoje zastosowanie w codziennym życiu domowników. Obecnie uznaje się, że art déco dał początek wzornictwu przemysłowemu, co z kolei doprowadziło do powstania produkcji masowej.

Jak rozpoznać styl art déco? 6 najważniejszych wskazówek

Funkcjonalność

6 sekretów stylu art déco
Każdy, kto zastanawia się, jak zaprojektować wnętrze w stylu art déco powinien wiedzieć, że podczas dobierania mebli i wszystkich dodatków, trzeba głównie zwracać uwagę na ich praktyczne wykorzystanie. W końcu każde pomieszczenie w domu odgrywa jakąś funkcję — salon zazwyczaj ma służyć spędzaniu czasu z rodziną, sypialnia relaksowi, a kuchnia sprawnemu przyrządzaniu potraw. Kiedy funkcjonalność stanie się naczelną potrzebą, to każdy zakupiony przedmiot będzie inwestycją, usprawniającą życie, zamiast obiektem, który po prostu ładnie wygląda.

Kontrastowa lub ciemna kolorystyka

6 sekretów stylu art déco
Uosobieniem stylu art déco są meble zachowane w stonowanych kolorach, np. w bieli, brązie czy czerni, a ozdoby w złocie bądź mosiądzu. Dopełnieniem mogą stać się czerwienie i zielenie oraz zestawianie razem czerni i bieli. Jeśli chodzi o ściany, to mogą być one gładkie, np. w ciemnych kolorach lub po prostu białe. Alternatywą są zdobione tapety. Podczas wyboru sofy bądź innego siedziska warto pomyśleć o dobraniu obicia. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę będzie jasna skóra oraz wysokiej jakości gładkie czy też w geometryczne wzory materiały.

Geometryczne kształty

6 sekretów stylu art déco
Art déco ceni sobie przede wszystkim geometrię i proste linie. Rozmiar także ma tutaj znaczenie, gdyż duże meble przykuwają uwagę i są praktyczniejsze. Jednak geometria to nie tylko proste kształty, ale też okręgi, dlatego doskonałym i jak najbardziej dozwolonym przełamaniem będą zaokrąglone wykończenia zagłówków lub oparć w przypadku kanap, sof lub foteli.

Bogate dodatki

6 sekretów stylu art déco
Dodatki stanowią pole do szaleństwa w stylu art déco. Często można spotkać się ze złotymi figurkami przedstawiającymi osoby w ruchu, kryształowymi żyrandolami, ozdobnymi lustrami, złotymi klamkami czy srebrnymi popielniczkami. Nie może zabraknąć także dzieł sztuki powieszonych na ścianach w ozdobnych ramach.

Drewniane meble

6 sekretów stylu art déco
Obecnie najczęściej zwolennicy tego stylu kupują meble wykonane z drewna. Drugie życie odzyskały bieliźniarka, kredens, damska toaletka i biblioteczki. Bardzo często też meble mają wysoki połysk. Ze względu na to, że aranżacja wnętrz w tym stylu nie należy do najtańszych, wielu miłośników art déco decyduje się na odwiedzenie targów staroci i antyków. Używane i z nie krótką historią przedmioty będą rozwiązaniem na każdą kieszeń, a przy okazji dodadzą niesamowitego klimatu.

Płytki na podłodze

6 sekretów stylu art déco
W pomieszczeniach zaprojektowanych według stylu art déco warto na podłodze ułożyć płytki. W końcu pozwalają na łatwe zachowanie porządku. Najważniejsze staje się to, aby zakupić płytki o wysokim standardzie i odporne na działania mechaniczne. Kwadratowe kształty, np. drewnopodobne, ciekawe mozaiki bądź też biało-czarne kwadratowe płytki wniosą wiele stylu do wnętrza.

Jak rozpoznać styl art déco? – podsumowanie

Każdy, kto chce przeobrazić swój dom w prestiżową świątynię art déco, koniecznie musi zwrócić uwagę na powyższe kwestie. W końcu aranżacja, która jednocześnie ocieka luksusem, a przy okazji jest funkcjonalna, to przepis na idealny mariaż.