Nie tylko farba czy tapeta. 3 inspirujące pomysły na ścianę!

- Wnętrza

Wydaje się, że o ścianach we wnętrzu powiedziano już niemal wszystko. Powierzchnie uginające się pod ciężarem obrazów, z fototapetą lub po po prostu pociągnięte zwykłą farbą – oto rozwiązania, które spotykamy najczęściej. Co byś jednak powiedział na szczyptę kreatywności? Dziś przyjrzymy się bliżej trzem propozycjom wykończenia ścian, które nadadzą Twojemu mieszkaniu zupełnie nowego charakteru. Zaczynamy!

Cegła po cegle

3 inspirujące pomysły na ścianę!
Jeśli mieszkasz w starej kamienicy lub miejscu, gdzie wiesz, że pod tynkiem kryje się piękna, stara cegła, radzimy – nie zastanawiaj się ani chwili dłużej i… zabieraj się za odkuwanie! Ściany z cegły to bowiem wspaniały, ponadczasowy element, którego nie sposób zastąpić żadnym innym rozwiązaniem aranżacyjnym. Co więcej, pomimo swojej surowej formy, zaskakuje także uniwersalnością. Wystarczy, że pociągniemy ceglaną ścianę na biało, a stanie się interesującym, ale wycofanym na dalszy plan elementem; możemy też zdecydować się jedynie na częściowe odsłonięcie materiału, np. tylko na niewielkim kawałku ściany.
W Twoim mieszkaniu czy domu nie ma szans na drzemiącą pod farbą starą cegłę? Spokojnie! Tu z pomocą przychodzą nam płytki ceglane ścienne, czyli płytki cięte z prawdziwych cegieł, które mocuje się na ścianie niczym zwykłe kafle ceramiczne. Ten pomysł gwarantuje nam wszystkie zalety ściany z cegły, ale przy tym nie wymaga tak gruntownego remontu. Warto także wspomnieć, że ściana z płytek ceglanych doskonale radzi sobie z wnikaniem kurzu i brudu, nie straszna jest jej także panująca wilgoć. Z tego powodu polecamy ją zwłaszcza do kuchni czy łazienek.

Płytki ceramiczne nie tylko na podłodze

3 inspirujące pomysły na ścianę!
A skoro już o ceramice wspomnieliśmy… Zazwyczaj mozaika czy glazura kojarzą nam się z łazienkami. To błąd! Jak się bowiem okazuje, płytki naścienne można z powodzeniem zastosować na jednej ze ścian w salonie, szczególnie, jeśli imitują wyglądem naturalne materiały jak np. drewno. Doskonałym pomysłem będzie też ułożenie poszczególnych modeli w formie mozaiki.
Przy zakupie płytek ściennych warto zwrócić uwagę na ich parametry. O ile antypoślizgowość czy odporność na ścieranie nie są aż tak istotne, o tyle kwestia taka jak nasiąkliwość powinna nas już zainteresować.

Industrialny wdzięk

3 inspirujące pomysły na ścianę!
Aby osiągnąć efekt surowości, możemy zdecydować się albo na beton architektoniczny, albo na płytki ceramiczne imitujące wyglądem właśnie ten materiał. Warto jednak zaznaczyć, że to beton architektoniczny, będący mieszanką cementu, piasku i substancji chemicznych, gwarantuje nam bardziej „industrialny” efekt. Nie dajmy się przy tym zwieść – choć położenie takiego betonu może się wydawać łatwe, to w rzeczywistości, jeśli nie mamy doświadczenia, lepiej wynająć do tego fachowców!