Jak tanio upiększyć mieszkanie? 6 trików

- Wnętrza

Często odwiedzają Cię goście? Musisz wiedzieć, że pierwsze wrażenie, jakie wywoła Twoje mieszkanie, jest kluczowe i jeśli będzie pozytywne — sprawi, że goście będą czuć się u Ciebie swobodniej. Jeśli chcesz upiększyć swoje mieszkanie, a jednocześnie nie ponosić zbyt dużych kosztów — to koniecznie poznaj 6 naszych niezawodnych sposobów.

 

6 trików, jak tanio odmienić swoje mieszkanie

Pomaluj meble

Pomaluj meble
Kup dobrą farbę do drewna, pędzel i bierz się do pracy. Zaledwie kilka minut lub godzin malowania może sprawić, że Twoje stare meble zyskają nowe życie. Nie bój się zaszaleć z odcieniami, ale jednocześnie postaraj się wybrać główne 2-3 barwy, które będą dominować w wybranym pokoju i to pod nie dopasuj wszystkie pozostałe. W ten sposób nie stworzy się chaos czy kicz, na którym na pewno Ci nie zależy.

Szukaj dodatków z duszą

Szukaj dodatków z duszą
Przejdź się po sklepach albo po prostu przejrzyj Internet i znajdź drobne dodatki, które doskonale dopasują się do Twojego wnętrza, ale przy okazji oddadzą charakter i pasje domowników. Dobrym przykładem są ozdobne klamki, plakaty, zegary czy wieszaki z napisami. Czasem wymienianie lub dodanie kilku dekoracji sprawi, że pokój zaczyna prezentować się zupełnie inaczej. I co najważniejsze takie upiększanie mieszkania jest niedrogie.

Ozdabianie okna

Ozdabianie okna
W większości pomieszczeń okno lub okna przykuwają spojrzenia i dzięki temu warto je dodatkowo wyeksponować. Możliwości jest bardzo wiele — możesz kupić nowe firany, zasłony czy rolety. Jeśli chodzi o tańsze możliwości, to doskonałą opcją będzie powieszenie lampek choinkowych lub tzw. cotton balls’ów na karniszach. Z kolei postawienie figurek czy kwiatów na parapecie stanie się świetną ozdobą, którą można podziwiać we wewnątrz mieszkania, jak i zewnątrz. Natomiast w pokojach dziecięcych warto nakleić obrazki, śnieżki bądź kwiatki na szybach (koniecznie takie bez kleju).
Pamiętaj, aby nie odbierać sobie światła zbyt ciemnymi, obszernymi i ciężkimi zasłonami.

Zabawa z lustrami

Zabawa z lustrami
Kolejną propozycją, jak tanio udekorować mieszkanie, jest wykorzystanie różnej wielkości luster. Stwórz z nich ciekawy kształt, np. od najmniejszego do największego. Dodatkowo możesz poszukać dla nich ozdobnych ram i powiesić je na ścianie. Alternatywą jest oczywiście zakupienie prostokątnego lustra w retro ramie, które często pojawia się w nowoczesnych aranżacjach. Wykorzystanie luster zamiast zdjęć czy obrazów pozwoli Ci także optycznie powiększyć powierzchnię pokoju.

Pobaw się listwami

Pobaw się listwami
Dziś możesz kupić listwy w rozmaitych kształtach, kolorach oraz rozmiarach. Dzięki czemu możesz wykorzystać je niezależnie od stylu mieszkania. Listwy możesz przykleić na ścianach, tuż przy podłodze czy przy suficie. Nawet zwykłe białe, styropianowe modele mogą sprawić, że pokój zacznie wyglądać na bardziej elegancki, a wykończenie na droższe. Co ciekawe za ich pomocą możesz też wpływać na proporcje w pokoju.

Postaw na modne DIY-e

Postaw na modne DIY-e
DIY to w dużym uproszczeniu przedmiot, który możesz wykonać samodzielnie. W tym przypadku chodzi oczywiście o dekoracje, które wykonasz niemal całkowicie z produktów, które masz w domu i w taki sposób jeszcze bardziej zaoszczędzisz. Tym bardziej że robienie dekoracji do sypialni, salonu czy nawet kuchni to doskonały pomysł na spędzenie kreatywnie czasu z dziećmi bądź z przyjaciółką, a do tego zyskanie wyjątkowych ozdób.

Oto kilka inspirujących i tanich rozwiązań, jak upiększyć swoje mieszkanie:

  • własnoręcznie namalowany obraz,
  • oklejone papierem i ozdobnymi tasiemkami pudełka na buty, w których można przechowywać ręczniki, biżuterię czy mniejsze artykuły papiernicze,
  • papierowe girlandy,
  • tablice z inspiracjami, pasjami czy ulubionymi zespołami,
  • samodzielnie uszyte poszewki na poduszki,
  • świeczniki wykonane ze słoików, filiżanek itd.
  • powieszone lampki choinkowe na balustradzie, karniszach czy wzdłuż ściany,
  • kwietniki ze sznurków.

Niejednokrotnie zawieszenie nowego obrazu, postawienie figurek na komodzie czy wazonu ze świeżymi kwiatami, sprawia, że całe wnętrze zaczyna tętnić zupełnie nową energią. Warto raz na jakiś czas odrobinę zmieniać wystrój wnętrz i co najważniejsze niekoniecznie ponosząc przy tym duże koszty. Mamy nadzieję, że wśród naszych porad znajdziesz rozwiązania, które przypadną Ci do gustu. Pamiętaj, jednak aby dodatki były dopasowane do stylu, w jakim zostało zaprojektowane zostało Twoje mieszkanie.