Jak rozjaśnić ciemne mieszkanie czyli kilka trików, które warto znać

- Wnętrza

Podobno w sztuce i architekturze nie ma demokracji, trzeba ufać specjalistom. Z urządzaniem wnętrza jest podobnie. Ale dzięki cennym i sprawdzonym sztuczkom, pewne problemy jesteśmy w stanie rozwiązywać samodzielnie. Jednym z nich jest zbyt ciemne mieszkanie. Dziś zdradzamy, jak przejść na jasną stronę mocy w kilku, bardzo prostych krokach.
„Dla mnie ciemność jest czymś naprawdę pięknym” mawiał włoski projektant Ricardo Tisci. O ile w świecie mody cieszy się ona niesłabnącym uznaniem, o tyle z naszych domów i mieszkań próbujemy ją przepędzać. Najczęściej robimy to za pomocą sztucznego oświetlenia, co jednak nie zawsze daje pożądany efekt. Na szczęście istnieje kilka prostych i skutecznych trików, za pomocą których jesteśmy w stanie rozjaśnić ciemne i ponure mieszkanie.

Więc chodź pomaluj mój świat czyli jasne ściany

Jak rozjaśnić ciemne mieszkanie czyli kilka trików, które warto znać
Mimo, że farb w różnych odcieniach systematycznie przybywa, to warto postawić na tradycyjną biel. To bowiem rozwiązanie, które niesie ze sobą sporo korzyści. Przede wszystkim biel skutecznie odbija światło a najlepszym tego dowodem są wnętrza rodem ze Skandynawii. Tam, jak wiadomo, podczas krótkich zimowych dni mieszkańcy zmagają się z dużym problemem w postaci braku naturalnego światła. Dlatego też decydują się na jasną tonację wnętrz. Dzięki temu pomieszczenia wydają się znacznie jaśniejsze, niż w rzeczywistości. Poza tym sufit i ściany utrzymane w bieli pozwalają na odrobinę szaleństwa w postaci kolorowych dodatków takich jak sofa, dywan, zasłony czy też poduszki ponieważ neutralność bieli stworzy udaną kompozycję z każdą, nawet tą najbardziej wściekłą, barwą.

Lustereczko powiedz przecie

Lustra w domu
Lustro, wbrew pozorom, również odgrywa bardzo ważną. Jego obecność potrafi bowiem nie tylko optycznie powiększyć wybrane pomieszczenie, ale również rozjaśnić. A to za sprawą faktu, że lustro odbija światło dzienne wpadające do wnętrza. Aby jednak uzyskać pożądany efekt, lustro należy powiesić w pobliżu okna. Kształt i rozmiar? Nie mają znaczenia, tu powinna Cię ograniczać jedynie Twoja wyobraźnia oraz wystrój wnętrza. Trudno się przecież nie zgodzić, że lustro swoim wyglądem nie powinno się gryźć z resztą dodatków. Warto również się zastanowić nad prostym lustrem wykonanym na wymiar.

Dodatki czyli mniej znaczy więcej

Pamiętaj, że zbyt duża ilość dodatków bardziej, niż pomóc, potrafi zaszkodzić. A tak konkretnie sprawić, że dana przestrzeń jest ciężka i przytłaczająca. Jeżeli zatem przywiązujesz zbyt dużą wagę do przedmiotów, to warto przewartościować swoją filozofię rezygnując z obecności zbędnych akcesoriów. Dzięki temu wnętrze zyska lekki i świeży wygląd. Zwróć również uwagę na tonację kolorystyczną, w jakiej owe dodatki są utrzymane. Postaw zatem na jasne poduszki czy też narzutę na łóżko. Zobaczysz, że efekt przejdzie Twoje najśmielsze oczekiwania.

Diabeł tkwi w (błyszczących) szczegółach

Szczegóły w mieszkaniu
A skoro już o dodatkach mowa, to warto zadbać zwłaszcza o te na wysoki połysk. Chromowana lampa, znacznie lepiej niż matowa, poradzi sobie z odbijaniem światła. Podczas urządzania mieszkania warto również iść w tym kierunku pod kątem doboru mebli. Fronty w kuchennych szafkach czy też drzwi szafy lakierowane na wysoki połysk nie tylko są łatwiejsze w pielęgnacji, ale również zdziałają wiele dobrego skutecznie odbijając światło.