ABC stylu skandynawskiego

- Wnętrza

Prostota, wdzięk i maksymalna funkcjonalność. Tak w skrócie można opisać styl skandynawski, który nie bez przyczyny zachwyca projektantów na całym świecie. Już teraz razem z Best For Home poznaj tajniki „północnej” aranżacji.

Jasna kolorystyka? Jak najbardziej!

Jasna kolorystyka? Jak najbardziej!
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych wyznaczników stylu skandynawskiego są kolory – stonowane, jasne i neutralne. To właśnie one tworzą bazę do skandynawskiej aranżacji, a także nadają wnętrzu niesamowitego wręcz wrażenia przestronności. Często efekt rozjaśnienia dodatkowo potęgowany jest poprzez rezygnację z ciężkich firanek na rzecz przejrzystych, niczym nie przysłoniętych okien.
Jasne kolory w skandynawskim wnętrzu kontrastują z drewnianą podłogą. Ta z kolei może – ale wcale nie musi – być oryginalnymi deskami rodem z rezydencji naszych babć. Alternatywa? Jak najbardziej! Jak się bowiem okazuje, na podłodze świetnie sprawdzą się także płytki ceramiczne imitujące swoim wyglądem właśnie naturalne drewno, które zachowują wszystkie najważniejsze zalety wytrzymałej ceramiki.

Dodatki – tak, ale z umiarem

Dodatki – tak, ale z umiarem
W przypadku stylu skandynawskiego zamiast na ilość, stawiamy na jakość. Widać to szczególnie w dodatkach, które w tych wnętrzach są przemyślane i doskonale zharmonizowane z całością aranżacji. Kolejną cechą wyróżniającą „bibeloty” w skandynawskim stylu jest połączenie oryginalnego designu z funkcjonalnością. I tak zamiast zwykłego wieszaka w przedpokoju stawiamy na taki, który owszem, pomieści wszystkie okrycia wierzchnie, ale i przyciągnie wzrok swoim oryginalnym wzornictwem. Jeśli szukasz pomysłu, koniecznie przejrzyj nasze kolekcje zainspirowane wielkimi metropoliami czy hasłami po polsku i angielsku. To świetny dodatek do każdego skandynawskiego wnętrza!

Oświetlenie to podstawa

Oświetlenie to podstawa
Skandynawskie wnętrze to nie tylko dodatki czy jasne ściany. Niezmiernie ważnym elementem jest także oświetlenie, które w mieszkaniach utrzymanych w północnym klimacie odpowiada za atmosferę oraz poczucie domowego ciepła. Oznacza to, że oprócz głównego źródła rozjaśnienia, możemy zdecydować się na kilka rozsianych po całym mieszkaniu punktów emitujących ciepłe światło. Ciekawym rozwiązaniem będą zwłaszcza proste, dekoracyjne lampki ułożone na parapecie czy w kącie pokoju.
Oświetlenie w skandynawskim wnętrzu doskonale uzupełniają lampy wolnostojące, umiejscowione w kilku strategicznych punkach mieszkania, jak np. w salonie czy sypialni.

Najwyższej jakości materiały

Najwyższej jakości materiały
Czasem mniej znaczy więcej. Ta zasada doskonale sprawdza się w skandynawskich wnętrzach, gdzie zamiast na tanie, ale nie najlepsze jakościowo sprzęty, decydujemy się na rozwiązania wyższego standardu.
Jakość materiałów to jedno – liczy się także ich naturalność. To właśnie z tego powodu w skandynawskich aranżacjach dominować będzie wiklina, drewno, bawełna czy len.