6 pomysłów, jak optycznie powiększyć pokój

- Wnętrza

Wybór nieruchomości szczególnie w dużych miastach diametralnie jest coraz mniejszy. Dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na zamieszkanie w małych mieszkaniach bądź kawalerkach. Jednak możesz wtedy skorzystać z naszych porad, aby dowiedzieć się, jak optycznie powiększyć pokoje.

 

Magiczna moc luster

Lustra
Lustra to największy sprzymierzeniec niewielkich mieszkań. Dzięki nim stworzysz optyczne wrażenie przestronności. Jednak nie zawsze lustro dobrze spełni swoje zadanie, ponieważ ważne jest miejsce, w jakim je umieścisz. Przede wszystkim zawieś je w pobliżu źródeł światła – okna lub lampy. W ten sposób w lustrzanej tafli będzie się odbijał obraz zza okna bądź innej części mieszkania. Takie rozwiązanie sprawi, iż w kawalerce będzie jaśniej niż dotychczas. Zauważ też, że nie musisz ograniczać się jedynie do standardowych luster. Dobrym rozwiązaniem są meble i akcesoria o lustrzanej powierzchni. Wtedy dodatkowo urozmaicisz wygląd wnętrza.

Wybierz wielofunkcyjne meble

Meble
Nic tak nie pobudzi Twojej kreatywności jak mała przestrzeń. Wtedy musisz wybierać niekonwencjonalne rozwiązania jak np. wielofunkcyjne meble. Dzięki nim możesz ciekawie zaaranżować wnętrze, a przy okazji nie rezygnować z niczego, co jest niezbędne. Tym bardziej że na rynku znajdziesz wiele praktycznych rozwiązań. Szczególnie zwróć uwagę na pojemne szafy, które zostały zbudowane w taki sposób, żebyś mógł tam pomieścić naprawdę wiele rzeczy. Poza tym doskonałym wyborem są pufy ze skrytkami oraz ławki służące jako szafki na buty.

Podziel mieszkanie na strefy

Strefy w mieszkaniu
Musisz w niewielkim mieszkaniu połączyć wiele funkcji i zastanawiasz się, jak optycznie powiększyć pokój? Wystarczy, że wykorzystasz odpowiednie meble bądź akcesoria. Dzięki temu uda Ci się inteligentnie podzielić przestrzeń w taki sposób, żebyś nadal miał wrażenie przestronności. W tym celu skorzystaj z mocnych akcentów, które naturalnie rozgraniczą poszczególne strefy. Do tego najlepiej sprawdzają się małe dywany bądź kolory na ścianach. Możesz też wykorzystać elementy dekoracyjne, rośliny lub meble, które wyglądają lekko i przepuszczają światło. Wtedy skutecznie wyznaczysz granice w swoim mieszkaniu.

Postaw na oświetlenie punktowe

Oświetlenie
W przypadku niewielkich mieszkań ważne jest to, żebyś wystrzegał się elementów ozdobnych bądź mebli, które optycznie zmniejszają jego wielkość. Dotyczy to również oświetlenia, dlatego zrezygnuj z ozdobnych żyrandoli bądź nisko podwieszanych lamp. Znacznie lepiej sprawdzi się wtedy oświetlenie punktowe na suficie lub we wnękach. Możesz też z powodzeniem wybierać lampy podłogowe, ale w tym przypadku zwróć uwagę na ich konstrukcję – decyduj się na lekkie i niezbyt zabudowane modele. Dzięki temu nie zabiorą Ci zbyt wiele cennej przestrzeni.

Wykorzystaj każdy metr

Metraż
Choć pozornie może Ci się wydawać, że w kawalerce bądź w małym mieszkaniu nie ma zbyt wiele przestrzeni do wykorzystania, to jest jej naprawdę sporo. Po prostu musisz zacząć myśleć mniej konwencjonalnie i nauczyć się wykorzystywać to, co masz np. ściany. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem są półki, na których możesz ustawić obrazy, lustra, a także książki i inne ważne dla Ciebie akcesoria. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z liczbą dekoracji, a przy tym zostawić niewielką przestrzeń pomiędzy nimi a sufitem. W ten sposób nie zatracisz efektu lekkości.

Mądrze wybieraj kolory

Kolory
Nawet, gdy zastosujesz się do wszystkich powyższych rad, to niewiele mogą pomóc, jeżeli wybierzesz niewłaściwe kolory. Pamiętaj, że niektóre barwy przyczyniają się do optycznego powiększenia mieszkania. Dzięki temu nie będziesz mieć poczucia ciasnoty tylko przestronności. W tym przypadku najlepiej sprawdza się biel oraz pastelowe kolory. Jednak nie musisz rezygnować z kolorowych akcentów, gdyż mogą dobrze podkreślić wysokość mieszkania. Szczególnie dobrym patentem jest zamontowanie i pomalowanie listew wokół drzwi bądź okien. W ten sposób zyskasz punkty centralne w pomieszczeniu, ale też ożywisz wnętrze.
Możesz też zdecydować się na tapety w małych mieszkaniach. Sekretem jest to, żebyś przykleił ją tylko na jednej ścianie i zdecydował się na niewielkie wzory lub poziome pasy.

Małe mieszkanie nie musi być dla Ciebie żadnym ograniczeniem. Wystarczy, że skorzystasz z dobrych kolorów, inteligentnych mebli i dodatków, a także z przemyślanych trików. Dzięki temu zyskasz przestronne i lekkie wnętrze, o którym marzysz.